WIADOMOŚCI

Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku dla Andrzeja Machnowskiego za film „Emisariusz Kardynała” – Białystok, 21 listopada 2017

 

Film „Emisariusz Kardynała”, zgłoszony w kategorii „Wydarzenie”, otrzymał Grand Prix Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej: nagrodę w wysokości 10 tys. zł w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku. Autorem dokumentu jest niezależny reżyser Andrzej Machnowski. Głównym bohaterem filmu jest niemiecki żołnierz Urban Thelen, stacjonujący w czasie II wojny światowej w Inowrocławiu, który na prośbę proboszcza miejscowego kościoła św. Mikołaja ks. Paula Mattauscha podjął się niebezpiecznej misji uratowania przed SS relikwii św. Wojciecha z katedry gnieźnieńskiej. W lipcu 1941 r. przewiózł potajemnie relikwie św. Wojciecha z Gniezna do Inowrocławia, gdzie zostały ukryte w kościele św. Mikołaja i bezpiecznie doczekały końca wojny.

Wręczając nagrodę główną, prezes IPN dr Jarosław Szarek podkreślił wagę ambitnej twórczości dziennikarskiej w propagowaniu wiedzy o najnowszej historii Polski i zachęcał twórców do podejmowania tematów związanych z walką Polaków o niepodległość.

 

Pierwszy z lewej nominowany kpr. Damian TRZEBNIAK za audycję "Akcja Nieszpory"

 

Uroczysta gala V edycji Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku - Białystok, 21 listopada 2017

 

21 listopada 2017 r. o godz. 16 w siedzibie Oddziału IPN w Białymstoku przy ul. Warsztatowej 1A odbędzie się uroczysta gala V edycji Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku, podczas której zostaną ogłoszeni Laureaci nagród Grand Prix Prezesa IPN, Nagrody im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w kategorii „Losy”, nagrody Dyrektora Oddziału IPN w Białymstoku w kategorii „Historia Regionalna” oraz wyróżnień specjalnych. Swój udział w gali zapowiedział Prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Przypomnijmy, że w tegorocznej edycji Konkursu wpłynęły 54 reportaże radiowe i telewizyjne, spośród których Jury w składzie: red. Jan Ruman, redaktor naczelny „Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej”, dr Paweł Skubisz, dyrektor Oddziału IPN w Szczecinie, dr Dariusz Iwaneczko, dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie, red. Janina Jankowska i Arkadiusz Gołębiewski, reżyser, dyrektor Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” wyłoniło piętnaście reportaży nominowanych do nagród w poszczególnych kategoriach:

W Kategorii „Wydarzenia” nominowano następujące produkcje:

„Więzienie przy Rakowieckiej. Stalinowskie wrota piekieł”, autor: Agnieszka Kamińska/Elżbieta Szumiec-Zielińska (TVP Historia)

„Emisariusz kardynała”, autor: Andrzej Machnowski (Agencja ATM Andrzej Machnowski)

„ Akcja Nieszpory”, autor: Damian Trzebniak (JW3557),

„Draża-czetnik. Legenda Kresów”, autor: Jerzy Oleszkowicz (TVP Rzeszów)

„Idea, która przerasta codzienność - Polskie Wydawnictwo Muzyczne”, autor: Violetta Rotter-Kozera (Polskie Wydawnictwo Muzyczne/TVP Katowice)

 

AKCJA NIESZPORY

 
 
 
 

W Polsce Zbrojnej ukazał się artykuł o naszym radiu.  Tekst artykułu prezentujemy poniżej:


Halo, halo… Tu nadaje wojskowe radio
 


To pierwsza taka rozgłośnia w kraju. Na antenie rockowa muzyka, serwisy informacyjne i audycje historyczne. Za mikrofonem żołnierze, którzy wrócili z Afganistanu. To oni postanowili założyć w polskiej armii radio. Na razie można go słuchać w Internecie, ale radiowcy chcą nadawać też w eterze.Wystarczy wejść na stronę www.radiowojskowe.wp.mil.pl i kliknąć „posłuchaj”. – Zaczynamy od audycji historycznych, na początek – Stefan Batory, bo on jako pierwszy w Polsce stosował w walce działania informacyjne. Na pole bitwy zabierał np. polowe drukarnie. W naszej służbie informacja też jest narzędziem, stąd ukłon w stronę tradycji wojskowych – opowiada płk Marek Dragan.
Pułkownik jest szefem Centralnej Grupy Działań Psychologicznych, to właśnie kilku żołnierzy z tej jednostki założyło w Bydgoszczy pierwszą w polskiej armii rozgłośnię – Wojskowe Radio Bydgoszcz.
Jako radiowcy mają spore doświadczenie. Przez ostatnich kilka lat współtworzyli radio Hamdard dla Afgańczyków. Z polskiej bazy w Ghazni nadawali audycje przez całą dobę. Ich praca na misji wiązała się ściśle z działalnością kontyngentu wojskowego. Na antenie puszczali m.in. spoty dotyczące projektów rozwojowych rządu afgańskiego i sił koalicji.
Działalność Radia Wojskowego Bydgoszcz nie będzie miała nic wspólnego z wojskową perswazją. – Przygotowywanie audycji w kraju to dla nas jedynie okazja do szlifowania dziennikarskiego warsztatu – mówi chor. Maciej Amtmann, szef rozgłośni.
Na razie radio będzie nadawać w wersji testowej, od 10.00 do 14.00, a przygotowane materiały nie będą emitowane na żywo. Jeżeli projekt zdobędzie słuchaczy, żołnierze będą zabiegać u przełożonych o zgodę na typową działalność radiową. Wystąpią też o przyznanie częstotliwości.
Program pierwszej wojskowej rozgłośni jest już przygotowany. – Będziemy grać dobrą muzykę i prezentować serwisy informacyjne. Audycje dotyczyć będą historii polskiego oręża i tematyki militarnej – opowiada chor. Amtmann.


Na początek emitowane będą audycje historyczne, m.in. programy o Stefanie Batorym i Powstaniu Styczniowym. Na antenie pojawią się także wywiady i serwisy informacyjne. Wojskowe audycje będą powstawać w oparciu o informacje ze stron internetowych Ministerstwa Obrony Narodowej. Wszystkie programy przeplatane będą spotami reklamującymi rozgłośnię i służbę w Narodowych Siłach Rezerwowych.
Radia za pośrednictwem Internetu będą mogli posłuchać żołnierze i cywile w kraju, ale też wojskowi na misjach.
Swoje rozgłośnie dla żołnierzy mają dziś także nasi sojusznicy, np. Niemcy i Amerykanie.
Pionierami polskiego radia wojskowego byli żołnierze Armii Krajowej i dziennikarze Polskiego Radia, którzy podczas Powstania Warszawskiego nadawali na antenie radia Błyskawica. Lektorem walczącej Warszawy był m.in. Jeremi Przybora. Ostatni program radio Błyskawica nadało 4 października 1944 roku, po czym zostało zniszczone.

Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych